Jak sprytnie wygospodarować miejsce do przechowywania w sypialni? – Zuzanna Rybicka

Wnętrza, które Cię otulą...

Jak sprytnie wygospodarować miejsce do przechowywania w sypialni?

Sypialnia jest nie tylko naszym kameralnym miejscem odpoczynku, ale też pomieszczeniem gromadzącym spore ilości rzeczy prywatnych, które zazwyczaj chcemy ukryć i utrzymać w porządku. Jednak jak to zrobić aby jak najlepiej wykorzystać przestrzeń?

Największą część przedmiotów codziennego użytku stanowią ubrania. W domach lub dużych mieszkaniach najlepiej sprawdzą się osobne garderoby, najlepiej z wejściem bezpośrednio z sypialni. Polecam dokładnie zaprojektować ich układ aby dostosować go do indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto przeanalizować ile będzie potrzebnych półek, jak długie powinny być drążki na wieszaki oraz czy przydadzą się specjalne uchwyty na spodnie, krawaty czy szuflady na buty. Najwyższe półki najlepiej przeznaczyć na rzeczy rzadko używane lub chowane na następny sezon, na przykład kurtki zimowe czy walizki. Jeżeli jednak powierzchnia nie pozwala na wydzielenie osobnego pomieszczenia, równie dokładnie do potrzeb można dopasować szafę na wymiar. Najlepiej zlokalizować ją przy wejściu do sypialni tak, aby zapewnić wystarczającą szerokość przejścia po obu stronach łóżka, czyli minimum 50 cm. W pomieszczeniach bardzo małych lub przy wykończeniu w wersji ekonomicznej stosuje się najczęściej meble wolnostojące.

O wiele mniejszym elementem aranżacji, ale równie ważnym są szafki nocne. Najbardziej praktyczne to takie, które oprócz wygodnego blatu mają chociaż jedną szufladkę czy półkę. Sprawdzi się do odłożenia książki, notesu czy telefonu podczas ładowania. Zazwyczaj ustawiam dwie identyczne szafki i lampki po obu stronach łóżka dwuosobowego, ale odejście od tej zasady może wprowadzić do projektu nowoczesny i oryginalny klimat.

W sypialniach o niewielkich powierzchniach warto wykorzystać meble wielofunkcyjne jako schowki. Na rynku są dostępne siedziska tapicerowane ze skrzyniami, łóżka z pojemnikami na pościel czy rozmaite rodzaje półek i szafek ściennych. Warto też wygospodarować miejsce na książki, czy w formie otwartego regału czy częściowo przeszklonej witryny, która dodatkowo stanie się elementem dekoracyjnym wnętrza.