Jakie fronty kuchenne są najpopularniejsze? – wywiad – Zuzanna Rybicka

Wnętrza, które Cię otulą...

Jakie fronty kuchenne są najpopularniejsze? – wywiad

 

Jaki rodzaj frontów jest najlepszy na szafki kuchenne?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To tak jakby zapytać jaki samochód jest najlepszy 🙂 Więc należałoby zadać drugie pytanie – dla jakich użytkowników? Jakie mają oczekiwania i potrzeby?

Laminat może mieć rozmaite wzory i kolory, imitować drewno, kamień, skórę czy tkaninę. Jest stosunkowo wytrzymały oraz niedrogi. Ale nadal jest tylko imitacją. 

Drewno jest naturalnym materiałem o dużych możliwościach “rzeźbiarskich”, ale kosztownym i wymagającym specjalnej pielęgnacji i dbałości. 

MDF lakierowany stwarza możliwości różnorakich frezów i kolorów z bogatej palety w wielu wykończeniach, ale jest niezbyt odporny na wilgoć czy zarysowania.

Wymieniłam tu materiały najczęściej stosowane na fronty, a przecież jest ich dużo więcej, a rozwój w sektorze meblarstwa daje coraz to nowe możliwości – spieki kwarcowe, lustra, tynki dekoracyjne, sklejka, metal – każdy z tych materiałów ma swoją specyfikację z którą trzeba się zapoznać przed dokonaniem wyboru.

Matowe czy błyszczące – które Pani poleca z Pani doświadczenia, jakie

mają zalety, jakie wady?

Zdecydowanie częściej stosuję matowe i półmatowe wykończenia. Zdaje mi się, że to zarówno aktualne trendy, jak i kwestie praktyczne. Na błyszczącym froncie tak jak na lustrze, odbijają się odciski palców, a zabrudzenia są bardziej widoczne. 

 

Lakierowane, akrylowe, laminowane, fornirowane – które Pani stosuje

najczęściej w swoich projektach i dlaczego?

Zdecydowanie laminowane – szeroki wachlarz tekstur i barw daje ogromne możliwości aranżacyjne. A do tego cena, dostępność i łatwość obróbki są zdecydowanymi zaletami tego materiału.

Jakie uchwyty są najwygodniejsze – frezy, klasyczne, czy może bezuchwytowe – jakie Pani poleca zazwyczaj swoim klientom?

Nie polecam otwierania typu “tip on” w dolnych szafkach w kuchni i łazience – często się tam poruszamy, podchodzimy do blatu czy opieramy o szafkę, co może ją wtedy otworzyć. A poza tą zasadą to wszystko zależy od stylu wnętrza – warto uchwyty potraktować jako ciekawy detal, a nie niezbędny osprzęt mebla. Często uchwytem czy jego lokalizacją można podkreślić ciekawą kompozycję frontów lub wydobyć błysk lub kolor.